UOKiK otwiera się na sygnalistów

W opublikowanym w dniu 10 grudnia 2019 r. komunikacie prasowym, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o uruchomieniu kolejnego już kanału zgłaszania nieprawidłowości. Prezes UOKiK, p. Marek Niechciał prezentując nową platformę przypomniał, iż:

 (...)2016 r. po raz drugi zostałem prezesem UOKiK, jednym z moich pierwszych pomysłów był program dla sygnalistów. Uruchomiliśmy numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można było anonimowo zgłaszać podejrzenie stosowania praktyk naruszających konkurencję. Efektem jest kilka tysięcy sygnałów. To bardzo dobry wynik, ale chcemy, żeby wśród nich było więcej wartościowych informacji. Dlatego uruchomiliśmy specjalną platformę, która ułatwi zgłaszanie nieprawidłowości.((https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16013))

Działania UOKiK w zakresie zapewnienia zwalczania działań antymonopolowych, stanowią wzorzec do naśladowania i swego rodzaju pionierskie podejście w zakresie informowania o sytuacjach mogących budzić nieprawidłowości. Począwszy od uruchomionych w 2016 r. dedykowanej linii telefonicznej oraz adres e-mail celem umożliwienia informowania urzędu o sytuacjach mogących naruszać zasady uczciwej konkurencji, aż po uruchomienie platformy internetowej pod adresem: https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ 

Strona dedykowana zgłaszaniu nieprawidłowości jest niesłychanie intuicyjna, definiuje ona zarówno pojęcie sygnalisty, zakres oraz charakter informacji, które stanowią przedmiot zainteresowania urzędu, ale także w sposób jasny i transparentny informuje ona o dostępnych sposobach dokonania zgłoszenia o nieprawidłowości. Jest to tym bardziej istotne, iż osoby dokonujące zgłoszenia o nieprawidłowości, niejednokrotnie targane są wątpliwościami natury poznawczej. Zastanawiają się czy dokonanie zgłoszenia o możliwych nieprawidłowościach w konkretnym przypadku, stanowi przedmiot zainteresowania danego organu czy też jednostki.

UOKiK wychodząc niejako na przeciw potencjalnym sygnalistom, wprowadza szczegółowe rozróżnienie, a także kategoryzację spraw, co do których dokonane ma zostać zgłoszenie. Dzięki takiemu podejściu osoba chcąca poinformować urząd o możliwych nieprawidłowościach np. w odniesieniu do paliw złej jakości - skierowana zostanie bezpośrednio do dedykowanego tej materii formularza. W ramach omawianego kanału informowania o nieprawidłowościach wprowadzono szereg podkategorii wraz z bezpośrednimi odnośnikami do formularzy dedykowanych poszczególnym aspektom.

Interesującym rozwiązaniem jest wprowadzenie bezpośredniego przekierowania na stronę kontaktową Centralnego Biura Antykorupcyjnego w w przypadku chęci dokonania zgłoszenia dotyczącego "Spraw korupcyjnych związanych z przetargami". Potencjalny sygnalista otrzymuje informację o konieczności skontaktowania się z prokuraturą bądź poinformowania CBA, choćby za pomocą bezpośredniego odniesienia do formularza kontaktowego na stronie biura.

Kompleksowe i holistyczne podejście UOKiK do kwestii zgłaszania nieprawidłowości stanowi nieopisaną wartość dodaną i punkt wyjścia dla rozważań nad efektywną i skuteczną z praktycznego punktu widzenia, transpozycją Dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii.

Niniejsza strona zawiera wyłącznie informacje ogólne i jest oparta na doświadczeniach i badaniach autora. Autor nie udziela w ramach niniejszych publikacji porad biznesowych, prawnych ani innych profesjonalnych porad lub usług. Treści zawarte na niniejszej stronie nie zastępują porad prawnych ani usług. Opinie, stanowiska i spostrzeżenia wyrażone w ramach publikacji na niniejszej stronie nie powinny być również wykorzystywane jako podstawa do jakichkolwiek decyzji lub działań, które mogą mieć wpływ na prowadzoną przez Państwa działalność. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub podjęciem jakichkolwiek działań, które mogą mieć wpływ na działalność Państwa firmy, należy uzyskać opinię wykwalifikowanego doradcy prawnego. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty poniesione przez jakąkolwiek osobę lub podmiot polegający na podstępowaniu wedle treści przedstawionych na niniejszej stronie. Wszelki opinie, poglądy i stanowiska przedstawione na niniejszej stronie są prywatnymi poglądami autora, a w związku z tym nie powinny być w jakikolwiek sposób utożsamiane ze stanowiskiem organizacji, które autor reprezentował, reprezentuje obecnie i/lub będzie reprezentował. Cytowanie treści artykułów na niniejszej stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem podania źródła cytatu wraz z odnośnikiem prowadzącym do niniejszej strony.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.