
- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Czy compliance może odegrać istotną rolę w redefinicji polskiego modelu rozwoju gospodarczego?
Przed czterema laty, w grudniu 2020 r. napisałem tekst zatytułowany „A.D. 2021 – początek dekady compliance”. W tekście tym stawiałem tezę o nieuchronnym rozwoju, jak i wzroście znaczenia systemów zarządzania zgodnością, również poza sektorami regulowanymi, a także podmiotami spoza międzynarodowych grup kapitałowych. Po blisko czterech latach kiedy piszę niniejszy tekst śmiem twierdzić, że tezy stawiane w ww. artykule dotyczące rozwoju funkcji compliance w organizacji w sektorze przedsiębiorstw, sprawdziły się jedynie połowicznie.
Oczywiście możemy mówić o pewnego rodzaju zmianie polegającej na rozprzestrzenianiu się funkcji zgodności. Wyjściu poza pewien schemat. Niemniej nie ma we mnie przekonania co do tego czy sam fakt ekspansji idzie w parze z nadaniem compliance właściwego statusu, roli i uprawnień w ramach organizacji, a w konsekwencji czy samo powołanie do życia jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie zgodnością wiąże się z budową efektywnego systemu zarządzania ryzykiem braku zgodności, bądź szerzej systemu zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w sektorze przedsiębiorstw.
Na przestrzeni lat, które upłynęły od publikacji wspomnianego powyżej tekstu, byliśmy świadkami wzmożenia legislacyjnego (przez niektórych uznawanego nawet za "regulacyjne tsunami"), zarówno po stronie polskiego, jak i unijnego legislatora.
Niemniej jednak, w ostatnich latach to Unia Europejska nadaje ton, jak i wyznacza ramy, a wręcz listę "to do" jednostek compliance na polskim rynku.
Wystarczy wspomnieć choćby pakiet regulacji z zakresu Environmental, Social, Corporate Governance (ESG) np. dyrektywy Corporate Sustainability Due Diligence (CSDD), Corporate Sustainability Reporting (CSRD). Czy też pakiet zmian regulacyjnych z zakresu AML, rozporządzenie dot. AI, dyrektywa NIS 2. To tylko mała próbka, a wręcz kropla w legislacyjnym oceanie, która jednakże wiąże się z niejednokrotnie fundamentalnymi zmianami - w pierwszej kolejności w polskim porządku prawnym, a w konsekwencji w odniesieniu do bieżącej działalności przedsiębiorstw, na które nowe lub znowelizowane obowiązki zostaną nałożone.
Wprowadzenie tak szerokiego katalogu zmian do systemu prawnego, a co za tym idzie redefinicja obowiązków na linii państwo - sektor prywatny w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, ochrony przed zagrożeniami świata wirtualnego, na przeciwdziałaniu manipulacji związanej z wykorzystaniem nowych technologii kończąc, niesie za sobą ogromne wyzwania. To przedsiębiorcy, na mocy nakładanych na nich obowiązków będą zobligowani do odegrania znacznie donioślejszej roli aniżeli dotychczas. To duża odpowiedzialność, jak i zobowiązanie nałożone na przedstawicieli sektora prywatnego, którzy w pewnej mierze zobowiązani będą do działania w sposób właściwy dotychczas dla instytucji zaufania publicznego.
Jest to swego rodzaju zmiana paradygmatu, w którym sektor prywatny przejmuje lwią część obowiązków, które w dotychczasowym rozumieniu instytucji państwa, realizowane powinny być przez dedykowane jego organy. Aktualnie rola państwa ma ograniczać się do roli nadzorcy, kontrolera, który zweryfikuje czy podmiot prywatny wdrożył mechanizmy prewencyjne, mitygujące, które w sposób efektywny minimalizują ryzyko. Ryzyko, które pojmowane jest jako immanentna część prowadzenia działalności biznesowej, zważywszy na kierunek zmian regulacyjnych, powinno być postrzegane również w ujęciu sektorowym np. z punktu widzenia stabilności sektora finansowego (AML), jak i społecznym i środowiskowym (ESG).
Prywatne przedsiębiorstwa będące instytucjami zobowiązanymi do minimalizacji ryzyka w zakresie opisanym powyżej, pełnić będą kluczową rolę w zmianie modelu funkcjonowania polskiej gospodarki. Zewsząd bowiem w ostatnich miesiącach dobiegają głosy o konieczności zmiany polskiego paradygmatu gospodarczego (1). Polska wciąż pozostaje atrakcyjnym miejscem inwestycji zagranicznego kapitału, niemniej musi wymyślić na nowo w jaki sposób chciałaby ten kapitał zachęcić do inwestycji lub pozostania w Polsce i dalszych inwestycji.
Jak wskazywał w swojej publikacji pt. "Złoty Wiek" prof. Piątkowski:
"Polska może poszczycić się najlepszym klimatem dla biznesu wśród wszystkich krajów Europy Środkowo - Wschodniej"
Czymże jest ten klimat jeśli nie kombinacją wskaźników mikro, jak i makroekonomicznych, kapitału ludzkiego, jakości stanowionego prawa, ale także standardów sektorowych?
Dlatego też tak istotnym staje się właściwe podejście do kwestii zarządzania zgodnością, zarówno z uwagi na zmianę środka ciężkości w zakresie realizacji zadań istotnych z punktu widzenia interesu publicznego, ale przede wszystkim z uwagi na konieczność standaryzacji działań w zakresie prowadzenia działalności w zgodzie z wymogami prawa.
Niemniej obserwując działania prawodawcze związane z implementacją do polskiego porządku prawnego kolejnych unijnych aktów prawnych, a w szczególności ich odwołania do konieczności ustanowienia w ramach podmiotów obowiązanych systemów zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej, a w węższym ujęciu systemów zarządzania zgodnością wyraźnym staje się rozproszenie, zarówno regulacyjne, jak i nadzorcze co w sposób nieunikniony związane jest z niejednokrotnie rozbieżnymi oczekiwaniami organów kontroli.
Pozwolę sobie przytoczyć fragment mojego tekstu dla Puls Biznesu z początku br. roku, zatytuowanego "Na drodze do zgodności":
„(…)podejmując decyzję kierunkową o rozwoju podejścia zarządczego opartego o zasadę ryzyka, nie można pozostawić przedsiębiorców samych sobie, zarówno w zakresie nadzoru nad realizacją obowiązków, jak i w odniesieniu do funkcji doradczej lub interpretacyjnej. Nałożenie obowiązków musi iść w parze z partnerskim podejściem administracji względem sektora prywatnego. Minimalizowanie ryzyka nieprawidłowości leży bowiem w interesie, zarówno jednej, jak i drugiej strony. Odpowiednio skrojone na miarę i potrzeby polskiego rynku ustawodawstwo stanowić powinno podstawę funkcjonowania systemów zarządzania ryzykiem braku zgodności. Obecny status quo prowadził będzie nieuchronnie ku rozczłonkowaniu obowiązków związanych z zarządzaniem ryzykiem braku zgodności, uzależnionym od wewnątrzorganizacyjnych lub grupowych standardów danego podmiotu.”
Przyrost wymagań regulacyjnych, a także rozszerzenie katalogu przedsiębiorstw zobowiązanych do podjęcia działań w zakresie zarządzania zgodnością, na podstawie przepisu prawa, przy jednoczesnym braku holistycznego podejścia, a także pozostawienie sektora prywatnego „samemu sobie” bez należytego dialogu z jego przedstawicielami, rodzi ryzyko pozorności w zakresie, zarówno stanowienia prawa, jak i późniejszego respektowania jego postanowień. W efekcie prowadzić może do dezawuowania znaczenia funkcji zgodności jako takiej.
#itsallaboutcompliance

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
AML news of the year is already with us even tough it’s May only. Football clubs and agents brace yourself AML is coming.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
WSA w głośnej w ostatnich dniach sprawie w uzasadnieniu wskazał, iż działania podejmowane przez spółkę w zakresie “przeglądania transakcji miały wyłącznie na celu ochronę interesów spółki”, nie stanowiły jednak należytej realizacji obowiązków wynikających z ustawy AML, włączając w to brak wewnętrznej procedury czy też oceny ryzyka.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Wczoraj po raz kolejny serwisy informacyjne oraz portale branżowe zostały rozgrzane do czerwoności po informacji dotyczącej publikacji w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, założeń do projektu nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Po raz kolejny ponieważ jest to co najmniej trzecie, na przestrzeni ostatnich czterech lat, podejście naszego ustawodawcy do nowelizacji, tej istotnej ustawy z punktu widzenia, przeciwdziałania przestępstwom skarbowym oraz praniu pieniędzy.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W dniu 12 kwietnia br. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejna wersję projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, mającego na celu implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W ostatnim wpisie poruszono tematykę projektu unijnej dyrektywy due diligence, a także wezwania do zintensyfikowania prac nad jej przyjęciem przez instytucje unijne. Niniejszy, drugi wpis z serii, traktuje o obowiązkach w zakresie należytej staranności, ochrony praw człowieka oraz ochrony środowiska w łańcuchach dostaw jakie przewidują projektowane przepisy unijne, a także wpływu niemieckiej ustawy w zakresie należytej staranności na działalność polskich przedsiębiorców.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W dniu 20 stycznia br. do publicznej wiadomości podano raport opracowany przez Konferencję Stron Konwencji Rady Europy o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu, która przyjęta została w Warszawie w dniu 16 maja 2005 r.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Europejska Koalicja na rzecz Sprawiedliwości Korporacyjnej (ang. European Coalition for Corporate Justice) oraz 47 innych organizacji działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego wystosowało list otwarty do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wzywając do podjęcia zdecydowanych działań ku uchwaleniu dyrektywy dotyczącej zrównoważonego ładu korporacyjnego.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji, poświęconej projektowi ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, wnioskodawca udostępnił stanowiska zgłoszone w ramach opiniowania projektu, m.in. Związku Powiatów Polskich, Związku Województw czy też Unii Metropolii Polskich.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Wiceminister rodziny i polityki społecznej podczas posiedzenia KWRiST poinformował, iż ustawa wprowadzająca do polskiego systemu prawnego wymogi tzw. dyrektywy o ochronie sygnalistów pojawi się nie wcześniej niż w I kwartale przyszłego roku.
- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W grudniowym wydaniu magazynu "Personel Plus", ukaże się mój artykuł pt. "Zapewnienie ochrony sygnalistom".
"It's the final countdown"

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W dniu 17 grudnia br. upłynie termin transpozycji do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwana powszechnie dyrektywą o ochronie sygnalistów.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W dniu 17 grudnia br. upłynie termin transpozycji do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwana powszechnie dyrektywą o ochronie sygnalistów.
Sygnaliści czyli osoby informujące o naruszeniach prawa, jak i nieprawidłowościach, stali się tematem dyskusji, daleko wykraczającej poza środowisko prawne, czy też “compliancowe”.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W imieniu EQS Group, GNIOTPOL Trailers oraz It's All About Compliance serdecznie zapraszam do udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line pt.:
„Przykład idzie z góry: czyli wpływ dyrektywy o ochronie sygnalistów na zarządzanie i kulturę organizacji”.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
W następstwie konsultacji przeprowadzonych przez OECD ze stroną Polską w listopadzie 2020 r., Grupa Robocza, w opublikowanym w dniu 22 czerwca br. komunikacie wyraziła swoje rozczarowanie brakiem jakichkolwiek działań po stronie polskiej, zmierzających do wdrożenia reform legislacyjnych w celu nowelizacji przepisów z zakresu odpowiedzialności osób prawnych, jak i ochrony osób informujących o przypadkach naruszenia prawa.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Zarządzanie zgodnością w miejscu pracy, jak i we wzajemnych relacjach pracodawca-pracownik, na polskim rynku. Raport HRCompliance, powstał w oparciu o 40 wywiadów przeprowadzonych przez zespół DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy z osobami odpowiedzialnymi za compliance, governance oraz HR w sektorze przedsiębiorstw. Publikacja maluje obraz przedstawiający stan świadomości, dojrzałości, jak i przygotowania pracodawców do wyzwania, jakim bez wątpienia jest wdrożenie kanałów zgłaszania przypadków naruszenia prawa i ochrony sygnalistów.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Projekt nowelizacji kodeksu karnego, przewidujący zaostrzenie przepisów w przypadku popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym, wniesiony został do Sejmu RP w dniu 2 czerwca br. Projekt stanowi wariację nt. ustawy antykorupcyjnej, flagowego projektu Kukiz'15. Projekt zakłada m.in. rozszerzenie listy przestępstw, wobec których sądy będą mogły orzekać o tzw. śmierci publicznej.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Budowę solidnej i niezachwianej konstrukcji rozpoczynamy od fundamentów.
Wzorem holenderskiego "House of whistleblowers law", budujemy azyl dla osób nad wyraz ceniących etyczne, transparente i legalne postępowanie.
- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Kwestia ustanowienia unijnego organu nadzoru, mającego sprawować pieczę nad właściwą realizacją wymogów z zakresu AML oraz CFT z perspektywy całej Wspólnoty Europejskiej, stanowi temat dyskusji, zarówno wewnątrz unijnych struktur, jak i potencjalnych podmiotów nadzorowanych, od wielu miesięcy.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do podjęcia działań zmierzających do uchwalenia dyrektywy w sprawie należytej staranności (due diligence) i odpowiedzialności przedsiębiorstw.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Dyskusja na temat podstawy systemu zgłaszania nieprawidłowości czy też systemu whistleblowingowego, posługując się neologizmem, tak naprawdę sprowadza się do odwiecznej dysputy nad prymatem prawa, a w konsekwencji identyfikacji fundamentu, na którym zbudowana została organizacja.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Dyrekcja Generalna ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych (FISMA) przedstawia zarys koncepcji unijnego organu nadzoru ds. AML. Utworzenie dedykowanego paneuropejskiego regulatora to jeden z postulatów planu Komisji Europejskiej opublikowanego w maju ubiegłego roku.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Dokładnie za rok, licząc od dziś, upłynie termin transpozycji unijnej dyrektywy dotyczącej ochrony osób informujących o przypadkach naruszenia prawa Unii.
Z tej okazji, na tej platformie opublikowano cykl artykułów zatytułowanych: Sygnalista w trzech aktach.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Wczoraj opublikowana została pierwsza część tryptyku pt. Sygnalista w trzech aktach. Praca u podstaw, w której omówione zostały najważniejsze wymogi nakładane przez dyrektywę, nie tylko na podmioty obowiązane, ale także krajowych prawodawców.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Druga fala epidemii koronawirusa, zaatakowała ze zdwojoną siłą. Wskaźnik zachorowań, a wraz z nim dzienna liczba pozytywnych testów na obecność wirusa, wzrósł do blisko 160 pozytywnych testów na 100 tys. mieszkańców.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Dyrektywa dot. ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii wyznacza termin transpozycji jej postanowień do systemów prawnych państw członkowskich Unii Europejskiej, na dzień 17 grudnia 2021 r.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
„Dieselgate” (pol. afera spalinowa) był wydarzeniem bez precedensu na skalę światową. Wówczas międzynarodowa opinia publiczna, również w Polsce, zaznajomiła się z pojęciem sygnalisty (whistleblower), a więc osoby zgłaszającej nieprawidłowości. W tym konkretnym przypadku postępowanie wbrew wymogom powszechnie obowiązującego prawa polegało na świadomym manipulowaniu wskaźnikami emisji spalin w wyposażonych w silnik diesla samochodach produkowanych przez koncern VW.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Istotnym w procesie zrozumienia istoty i roli funkcji compliance wewnątrz organizacji, jest przywołanie systemu zgłaszania nieprawidłowości wraz z kluczowym jego aspektem - instytucją sygnalisty (ang. whistleblower). Otóż, każda organizacja, która chce dążyć do możliwie jak najbardziej efektywnej minimalizacji ryzyka, w ramach systemu zarządzania ryzykiem braku zgodności, musi (nie może, musi) wyposażyć pracowników/kontrahentów/klientów w narzędzia umożliwiające zgłoszenie nieprawidłowości wewnątrz organizacji, również z zachowaniem pełnej anonimowości.

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
IAAC: Czy w służbach mundurowych istnieje możliwość zgłoszenia nieprawidłowości/naruszeń prawa/regulaminów? Czy są do tego dedykowane kanały?

- Szczegóły
- Kategoria: System Compliance
Dyrektywa dotycząca ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa unii wzbudza coraz szersze zainteresowanie, nie tylko ze strony praktyków Compliance, organizacji branżowych, ale także środowisk akademickich.