Zgłaszanie nieprawidłowości. Fakty i mity

Zgłaszanie nieprawidłowości. Fakty i mity

Jesteśmy w przededniu dyskusji nad sposobem oraz kształtem implementacji do polskiego porządku prawnego unijnej Dyrektywy w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii (dalej: dyrektywa) (( https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A52018PC0218 )).

Przypomnijmy, iż data implementacji założeń dyrektywy do systemów prawnych państw członkowskich wyznaczona została na dzień 17 grudnia 2021 roku (więcej o założeniach dyrektywy mogą Państwo przeczytać Tutaj ).

Kwestia transpozycji założeń wspomnianej regulacji do polskiego porządku prawnego to tylko jeden z kilku aspektów zmiany światopoglądowej, ale przede wszystkim kulturowej z punktu widzenia organizacji. Konieczność wdrożenia odpowiednich kanałów informowania o nieprawidłowościach, sytuacjach mogących budzić wątpliwości bądź po prostu postępowaniu niezgodnym z prawem, determinować będzie szereg zmian w odniesieniu do samego zarządzania przedsiębiorstwem. W szczególności mając na uwadze pracę jaką należy wykonać w celu zmiany percepcji i pojmowania istoty posiadania efektywnych systemów compliance, którego jakże istotny element stanowią kanały informowania o nieprawidłowościach.

Obowiązek ustanowienia wewnętrznych kanałów dedykowanych do zgłaszania nieprawidłowości, który nałożony zostanie na przedsiębiorstwa wraz z transpozycją założeń dyrektywy do polskiego porządku prawnego, stanowił będzie wyzwanie dla organizacji działających na naszym rynku. Biorąc pod uwagę fakt stosunkowo krótkiej historii budowania świadomej, transparentnej i integralnej kultury organizacyjnej w warunkach polskiej gospodarki wolnorynkowej.

Stany Zjednoczone Ameryki, a więc de facto lider w zakresie efektywności systemu wykrywania nieprawidłowości wewnątrz podmiotów sektora prywatnego, a jednocześnie kraj o wysoce bardziej rozwiniętej świadomości w zakresie budowania transparentnej kultury organizacyjnej, po dziś dzień w wielu przypadkach boryka się z wątpliwościami interpretacyjnymi, w odniesieniu do zasadności wdrożenia kanałów zgłaszania o nieprawidłowościach, wewnątrz podmiotów sektora prywatnego. 

Powszechnym jest zjawisko wyparcia, a więc braku dopuszczenia do świadomości myśli o tym, iż w ramach działalności danego przedsiębiorstwa mogłyby występować jakiekolwiek nieprawidłowości. Nawet w kraju pozbawionym historycznego bagażu negatywnych doświadczeń i konotacji związanych z faktem informowania organów administracji, sektor prywatny nie jest wolny od wątpliwości w zakresie zasadności i słuszności wdrażania rozwiązań mających na celu zwiększenie efektywności w zakresie prewencji zachowań niezgodnych z prawem i/lub dobrymi praktykami.

Po dziś dzień wśród wielu przedsiębiorców pokutuje przeświadczenie, iż niektóre firmy są wolne od działań niepożądanych. W szczególności w odniesieniu do organizacji działających na mniejszą skalę bądź takich, które działają jako firmy rodzinne. 

Zgłaszanie nieprawidłowości - Mity

W dniu 2 marca b.r. w internetowym wydaniu magazynu Forbes, ukazał się artykuł wskazujący 10 mitów dotyczących kanałów zgłaszania nieprawidłowości wewnątrz organizacji ( 10 Myths About Whistle-blower Hotline Programs ).

W treści artykułu przytoczono dziesięć najczęściej powtarzających się truizmów i półprawd w odniesieniu do zasadności ustanowienia odpowiednich kanałów do zgłaszania nieprawidłowości. Co ciekawe, większość z nich ma charakter uniwersalny, a przytoczone w treści artykułu argumenty przedsiębiorców negujące konieczność ustanowienia odpowiednich kanałów informowania o nieprawidłowościach, równie dobrze mogłyby być wypowiedziami przedstawicieli sektora prywatnego, dowolnie wybranego kraju.

10 mitów o systemach zgłaszania nieprawidłowości via Forbes:

  1. Nie mogę sobie pozwolić na wdrożenie wewnętrznego programu zgłaszania nieprawidłowości, jest to zbyt kosztowne.
  2. Moi pracownicy będą nadużywać gorącej linii i zgłaszać nieuzasadnione problemy w miejscu pracy.
  3. Mam małą, rodzinną firmę i nie potrzebuję systemu zgłaszania nieprawidłowości.
  4. Prowadzę politykę otwartych drzwi; jeśli jest jakiś problem, ktoś by mi powiedział.
  5. W naszej firmie nie ma przypadków oszustw, zachowań niewłaściwych.
  6. Moja branża jest specyficzna i system zgłaszania nieprawidłowości nie będzie miał tutaj zastosowania
  7. Systemy zgłaszania nieprawidłowości, w szczególności telefoniczny, będzie nadużywana przez nieefektywnych pracowników celem pozyskania ochrony jako sygnalista.
  8. Systemy zgłaszania nieprawidłowości wytworzą negatywną kulturę organizacyjną.
  9. Systemy zgłaszania nieprawidłowości, a w szczególności linia telefoniczna, będzie prowadzić do unikania rozmów z przełożonymi o problemach w miejscu pracy.
  10. Mam już wdrożony system zgłaszania nieprawidłowości i nie otrzymuję żadnych zgłoszeń.

Zgłaszanie nieprawidłowości - Fakty

Powyżej wymienione argumenty przedsiębiorców i osób decyzyjnych, sprawujących kierownicze stanowiska w swoich organizacjach,  pokazują, iż nawet w USA, a więc państwie, którego historię tworzyli sygnaliści, (The Whistleblower Protection Act uchwalono w 1989, więcej tutaj ) wciąż wśród niektórych środowisk brak jest właściwego zrozumienia i wagi znaczenia wykrywania nieprawidłowości.

Najbardziej symptomatycznym i jednocześnie niosącym największe ryzyko argumentem przytoczonym w treści wspomnianego artykułu jest przeświadczenie o posiadaniu efektywnego systemu zgłaszania nieprawidłowości w sytuacji gdy pomimo upływu czasu od jego wdrożenia, nie otrzymano żadnych zgłoszeń za jego pośrednictwem. W takiej sytuacji należy zastanowić się przede wszystkim nad tym czy kanały (system) zgłaszania nieprawidłowości został właściwie zakomunikowany pracownikom. Czy pracownicy mają świadomość jego istnienia. Czasem może to być kwestia zaufania, a właściwie jego braku ze strony pracowników, którzy nie mają stuprocentowej pewności co do:

  • właściwego i rzetelnego rozpatrzenia zgłoszenia
  • obiektywnego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego
  • braku działań odwetowych ze strony organizacji.

Ponadto podnoszenie argumentów traktujących o kosztowności systemu zgłaszania nieprawidłowości, braku zastosowania kanałów temu dedykowanych bądź przeświadczenie o braku ryzyka wystąpienia naruszeń tudzież niezgodności, biorąc pod uwagę potencjalne sankcje, równoznaczne jest z brakiem świadomości zagrożeń czyhających na podmioty sektora prywatnego, działające w warunkach gospodarki wolnorynkowej.

Odwołując się po raz wtóry do kwestii interpretacji instytucji sygnalisty, a w związku z tym systemów zgłaszania nieprawidłowości, warto przytoczyć fragment wykładu, którego udzieliła Kelly Richmond Pope w ramach cyklu konferencji naukowych -TED, pt.:"Jak sygnaliści tworzą historię" (ang. How whistle-blowers shape history, link: Jak sygnaliści tworzą historię ).

"kiedy myślisz o niektórych z bardziej klasycznych lub historycznych przypadków oszustwa, to zawsze jest to wokół sygnalisty. Pomyśl o Watergate - odkrytym przez sygnalistę. Pomyśl o Enronie - odkrytym przez sygnalistę. 

(...)

Sygnalistów charakteryzuje pokora. Nie szukają sławy. Szukają sprawiedliwości.

Praca u podstaw

Uświadomienie roli, znaczenia i wpływu systemów informowania o nieprawidłowościach to niewątpliwie jedno z wyzwań leżących po stronie ustawodawcy, ale także  szeroko rozumianego środowiska praktyków compliance, które kontrybuuje do procesu budowania świadomości wewnątrz organizacji. W szczególności w odniesieniu do  osób sprawujących stanowiska decyzyjne. Zarówno w zakresie znaczenia implementacji wdrożenia efektywnych systemów zgłaszania o nieprawidłowościach, ale także istotności definiowania właściwych postaw, zarządzania w oparciu o zasadę lead by example.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Ethics Resource Center w 2013 r., prawdopodobieństwo poinformowania o nieprawidłowościach tudzież naruszeniach wzrasta wprost proporcjonalnie do zaufania pracowników względem kadry kierowniczej co do jej etycznego postępowania. Jak pokazało wspomniane badanie, aż 71 % pracowników skłania się ku poinformowaniu o nieprawidłowościach gdy mają pewność, iż kadra kierownicza na co dzień kieruje się etyką.

Niejednokrotnie na łamach tego portalu podkreślano znaczenie koncepcji "Tone from the top", a więc postawy kadry kierowniczej, która inkorporowana jest na pozostałe obszary organizacji. Wyznaczanie właściwych wzorców przez kierownictwo danej organizacji stanowi punkt krytyczny dla budowania kultury organizacyjnej opartej na takich zasadach jak: transparentność, uczciwość, integralność.

Przywołana koncepcja wraz z systematycznym budowaniem poczucia odpowiedzialności za działania i zaniechania danego podmiotu, pośród wszystkich pracowników, w sposób wymierny przyczynia się do minimalizowania ryzyka braku zgodności.

„Za compliance, za działanie w zgodzie z powszechnie obowiązującym prawem, jak również w zgodzie z wymogami regulacji wewnętrznych, a także etyczne prowadzenie działalności naszej firmy, odpowiadają wszyscy pracownicy, bez wyjątku.”

Każdy pracownik, bez wyjątku, partycypuje w procesie zapewnienia zgodności z wymogami powszechnie obowiązującego prawa, standardami etycznymi, dobrymi praktykami, regulacjami wewnętrznymi, zasadami współżycia społecznego, konkurencji w ramach realizacji obowiązków statutowych danej organizacji.

Dlatego też tak istotnym z punktu widzenia ciągłości działania organizacji, jest wdrożenie transparentnego, efektywnego i kompleksowego systemu zgłaszania nieprawidłowości wewnątrz organizacji przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej ochrony osobie dokonującej takiego zgłoszenia.

 

 

Niniejsza strona zawiera wyłącznie informacje ogólne i jest oparta na doświadczeniach i badaniach autora. Autor nie udziela w ramach niniejszych publikacji porad biznesowych, prawnych ani innych profesjonalnych porad lub usług. Treści zawarte na niniejszej stronie nie zastępują porad prawnych ani usług. Opinie, stanowiska i spostrzeżenia wyrażone w ramach publikacji na niniejszej stronie nie powinny być również wykorzystywane jako podstawa do jakichkolwiek decyzji lub działań, które mogą mieć wpływ na prowadzoną przez Państwa działalność. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub podjęciem jakichkolwiek działań, które mogą mieć wpływ na działalność Państwa firmy, należy uzyskać opinię wykwalifikowanego doradcy prawnego. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty poniesione przez jakąkolwiek osobę lub podmiot polegający na podstępowaniu wedle treści przedstawionych na niniejszej stronie. Wszelki opinie, poglądy i stanowiska przedstawione na niniejszej stronie są prywatnymi poglądami autora, a w związku z tym nie powinny być w jakikolwiek sposób utożsamiane ze stanowiskiem organizacji, które autor reprezentował, reprezentuje obecnie i/lub będzie reprezentował. Cytowanie treści artykułów na niniejszej stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem podania źródła cytatu wraz z odnośnikiem prowadzącym do niniejszej strony.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.