Członek zarządu, z doświadczeniem w identyfikowaniu ryzyka ML/TF, potrzebny od zaraz

Członek zarządu, z doświadczeniem w identyfikowaniu ryzyka ML/TF, potrzebny od zaraz

Czy tak będą wyglądać ogłoszenia na portalach rekrutacyjnych po 1 grudnia 2022 r.?
Ten nieco „clickbaitowy” tytuł ma na celu zwrócenie uwagi na istotny, acz nieco pomijany aspekt zapewnienia zgodności, w szczególności z przepisami właściwymi dla przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, który dostrzegł europejski nadzór bankowy, a także podjął próbę jego zaadresowania.


Intensyfikacja i systematyczne wzmocnienie wymogów w zakresie AML wymaga budowania kompetencji nie tylko wśród pracowników komórki ds. zgodności, ale także członków organu zarządzającego. Jak powinien wyglądać system przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu instytucji obowiązanej, w którym aktywną rolę odgrywa organ zarządzający? Z odpowiedzią spieszy EBA.

W czerwcu bieżącego roku Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) opublikował dokument zatytułowany „Wytyczne w sprawie strategii i procedur zarządzania zgodnością z przepisami oraz roli i obowiązków pracownika ds. zgodności z przepisami AML/CFT”. Wytyczne mają zastosowanie od dnia 1 grudnia 2022r.

Tak się składa, że 1 grudnia br. jest tuż za rogiem, a postulaty przedstawione przez EBA w ww. dokumencie w sposób fundamentalny wpływają na zapewnienie zgodności instytucji z przepisami z zakresu AML/CFT. Co istotne nie tylko z punktu widzenia „wyznaczonego pracownika odpowiedzialnego za nadzór nad zgodnością działalności instytucji obowiązanej z przepisami”, jak zgrabnie określa tę rolę art. 8 Ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy  oraz finansowaniu terroryzmu (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 593) (dalej: Ustawa AML), ale także z perspektywy zarządu oraz rady nadzorczej instytucji obowiązanej.

Jak czytamy w pkt. 4.1. Wytycznych:

Organ zarządzający powinien odpowiadać za zatwierdzenie ogólnej strategii AML/CFT obowiązującej w instytucji kredytowej lub finansowej oraz za nadzorowanie jej wdrażania. W tym celu powinien dysponować jako całość odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, aby rozumieć ryzyka ML/TF związane z działalnością instytucji kredytowej lub finansowej i jej modelem biznesowym, w tym wiedzą na temat krajowych ram prawnych i regulacyjnych dotyczących zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przygotowanie oraz przyjęcie przez instytucję obowiązaną strategii w zakresie zarządzania zgodnością z przepisami właściwymi dla AML/CFT to żadne nihil novi, posiadanie wymaganej przepisami prawa oceny ryzyka instytucji obowiązanej, jak i wewnętrznej procedury AML jest rzeczą znaną. Postanowienia dyrektywy 2015/849, a dokładniej art. 8 ust. 1 nakładały na państwa członkowskie obowiązek zgodnie, z którym państwa członkowskie zapewnić miały, iż instytucje obowiązane podejmą „odpowiednie działania w celu zidentyfikowania i ocenienia ich ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu”. Oczywiście przy uwzględnieniu wymaganych czynników ryzyka takich jak ryzyko dotyczące: klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów dostaw. Ocena ryzyka stanowić ma fundament dla dalszych działań w zakresie przeciwdziałania ryzyku prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Określa działania przygotowawcze, jak i determinuje kolejne kroki na drodze, której celem (pożądanym przez ustawodawcę, jak i nadzór) jest zmniejszenie poziomu tego ryzyka z zastrzeżeniem, że nie jest ono pozorne i fasadowe lecz stanowi konsekwencję podjęcia odpowiednich środków zaradczych.

Novum, pozostając przy łacińskiej terminologii, jest bezpośrednie wskazanie na „odpowiednią wiedzę, umiejętności i (uwaga) doświadczenie”, które pozwolić ma na odpowiednie zrozumienie „ryzyka ML/TF związane z działalnością instytucji (…) i jej modelem biznesowym”. Co istotne nie mowa tutaj o kwalifikacjach i doświadczeniu AML Officera, ale organu zarządzającego instytucją obowiązaną, jako takiego.

Do czego potrzebna jest ta wiedza i doświadczenie?

Zgodnie z Wytycznymi przede wszystkim do aktywnego uczestnictwa w procesie zapewnienia zgodności, który to udział polegać ma na w szczególności: [1] informowaniu o wynikach oceny ryzyka ML/TF, [2] nadzorowaniu adekwatności i skuteczności działań, jak i procedur AML/CFT, [3] dokonywaniu corocznego przeglądu sprawozdania z działalności, a także tzw. międzyokresowych aktualizacji w odniesieniu do działalności w sposób szczególny eksponujących instytucję na ryzyko ML/TF oraz [4] poddawania pod ocenę skuteczności działania komórki ds. zgodności z przepisami AML/CFT.

Natomiast rolą organu pełniącego funkcję nadzorczą jest zagwarantowanie, iż członek organu zarządzającego nie tylko rozumiał model biznesowy, ale także dysponował wspomnianą wiedza, umiejętnościami i doświadczeniem pozwalającym na skuteczne identyfikowanie ryzyka ML/TF, jak i efektywną ocenę pracy komórki ds. zgodności.

Niniejsza strona zawiera wyłącznie informacje ogólne i jest oparta na doświadczeniach i badaniach autora. Autor nie udziela w ramach niniejszych publikacji porad biznesowych, prawnych ani innych profesjonalnych porad lub usług. Treści zawarte na niniejszej stronie nie zastępują porad prawnych ani usług. Opinie, stanowiska i spostrzeżenia wyrażone w ramach publikacji na niniejszej stronie nie powinny być również wykorzystywane jako podstawa do jakichkolwiek decyzji lub działań, które mogą mieć wpływ na prowadzoną przez Państwa działalność. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub podjęciem jakichkolwiek działań, które mogą mieć wpływ na działalność Państwa firmy, należy uzyskać opinię wykwalifikowanego doradcy prawnego. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty poniesione przez jakąkolwiek osobę lub podmiot polegający na podstępowaniu wedle treści przedstawionych na niniejszej stronie. Wszelki opinie, poglądy i stanowiska przedstawione na niniejszej stronie są prywatnymi poglądami autora, a w związku z tym nie powinny być w jakikolwiek sposób utożsamiane ze stanowiskiem organizacji, które autor reprezentował, reprezentuje obecnie i/lub będzie reprezentował. Cytowanie treści artykułów na niniejszej stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem podania źródła cytatu wraz z odnośnikiem prowadzącym do niniejszej strony.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.