Niestabilność prawa szkodzi

Niestabilność prawa szkodzi

Tuż przed północą w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw, opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie swym zakresem w wielu aspektach powiela dotychczasowe przepisy, które znane są nam z wcześniejszych aktów wykonawczych w okresie epidemii #covid19.

Wprowadza istotną zmianę z punktu widzenia bieżącego funkcjonowania na terytorium Rzeczypospolitej, nakładająca obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Jedną z największych bolączek polskiego państwa jest niestabilność, zarówno państwa, jak i stanowionego prawa.

Pomimo faktu, iż w pierwszym półroczu z uwagi na pandemię, "produkcja" prawa w Polsce zmalała o ok. 40% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku, rząd nie próżnował w obszarze pandemicznych aktów prawnych.

Jak wynika z obliczeń Grant Thornton, do końca czerwca 2020 r. rząd przyjął 188 rozporządzeń dotyczących COVID-19 o objętości 420 stron oraz 9 ustaw złożonych z 339 stron. Łącznie więc prawo spowodowane koronawirusem stanowiło 759 stron.

W latach ubiegłych wiedliśmy niechlubny prym, w zakresie braku stabilności prawa, pośród wszystkich państw członkowskich UE.

Działania legislacyjne, mające ma celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się epidemii, zdają się potwierdzać tę tezę.

Wchodzimy w kolejną falę zakażeń, niestety już widać, iż nadchodzi kolejny legislacyjny chaos, w którym rozporządzenia na temat wytycznych ogłaszanych kilka dni wcześniej na konferencjach prasowych, publikowane są w Dzienniku Ustaw na ostatnią chwilę.

Przywołując cytat z wywiadu rzeki z prof. Zollem:

"prawo powinno służyć ludziom, nie władzy".

W tym konkretnym przypadku, nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Ustanowienie praw i obowiązków obywateli, musi odbywać się w sposób transparentny, rzetelny, ale przede wszystkim zrozumiały dla nich samych.

Zarówno w/w, jak i wcześniejsze rozporządzenia są w wielu aspektach nieprecyzyjne, pozostawiające szerokie pole interpretacyjne - choćby w zakresie braku obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie uprawiania sportu.

Czy osobą uprawiająca sport jest wyłącznie ten kto uprawia go wyczynowo czy też także osoby jadące na rowerze/uprawiające jogging na ulicach miast?

Paremie wywodzące się z prawa rzymskiego, mówią o tym, iż "nieznajomość prawa szkodzi" (łac. Ignorantia iuris nocet), a także "nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem" (łac. Ignorantia legis non excusat).

Z paradygmatem się nie dyskutuje, niemniej jednak, aby wymagać zgodności, w pierwszej kolejności należy dochować należytej staranności.

#itsallaboutcompliance

Niniejsza strona zawiera wyłącznie informacje ogólne i jest oparta na doświadczeniach i badaniach autora. Autor nie udziela w ramach niniejszych publikacji porad biznesowych, prawnych ani innych profesjonalnych porad lub usług. Treści zawarte na niniejszej stronie nie zastępują porad prawnych ani usług. Opinie, stanowiska i spostrzeżenia wyrażone w ramach publikacji na niniejszej stronie nie powinny być również wykorzystywane jako podstawa do jakichkolwiek decyzji lub działań, które mogą mieć wpływ na prowadzoną przez Państwa działalność. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub podjęciem jakichkolwiek działań, które mogą mieć wpływ na działalność Państwa firmy, należy uzyskać opinię wykwalifikowanego doradcy prawnego. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty poniesione przez jakąkolwiek osobę lub podmiot polegający na podstępowaniu wedle treści przedstawionych na niniejszej stronie. Wszelki opinie, poglądy i stanowiska przedstawione na niniejszej stronie są prywatnymi poglądami autora, a w związku z tym nie powinny być w jakikolwiek sposób utożsamiane ze stanowiskiem organizacji, które autor reprezentował, reprezentuje obecnie i/lub będzie reprezentował. Cytowanie treści artykułów na niniejszej stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem podania źródła cytatu wraz z odnośnikiem prowadzącym do niniejszej strony.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.