Unijny organ nadzoru AML już w w tym roku, a pełna gotowość operacyjna za pięć lat

Unijny organ nadzoru AML już w w tym roku, a pełna gotowość operacyjna za pięć lat

Długo wyczekiwany unijny organ nadzoru, który ma zostać powołany do życia jeszcze w tym roku, a będący emanacją założeń Planu Komisji Europejskiej z maja ub. roku, według unijnej komisarz stanowi fundament "największej przebudowy unijnej polityki w zakresie AML od dziesięcioleci".

W czasie trwającego dziś webinarium, zorganizowanego przez AML Intelligence, unijna Komisarz ds. usług finansowych, stabilności finansowej i rynków kapitałowych Mairead McGuinness potwierdziła, że unijny organ nadzoru w zakresie AML, powinien osiągnąć pełną zdolność operacyjną w 2026r. Wtedy to będzie posiadał wystarczające zasoby, centrum kompetencyjne, jak i umocowania do sprawowania nadzoru nad wszystkimi instytucjami obowiązanymi na gruncie wymogów z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Po rozpoczęciu działalności, organ ten będzie stanowić być może największą przebudowę działań Unii Europejskiej w zakresie AML od dziesięcioleci - przekazując znaczną odpowiedzialność władz krajowych na szczebel unijny, o czym więcej pisano tutaj: Unijny organ AML nabiera kształtów

"Obecnie planujemy, że nowy urząd rozpocznie działalność w 2024 r., a jego pełna obsada nastąpi w 2025 r., natomiast nadzór rozpocznie się w 2026 r." - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji AML Intelligence Boardroom Breakfast Series.

Dokładne szczegóły dotyczące nowego organu nadzoru tj. umiejscowienia jego siedziby, jak i trybu, zasad i sposobu współpracy z innymi organami nadzoru np. EBA, a także głównych i priorytetowych obszarach zainteresowania tego organu, zostaną ujawnione w lipcu wraz z obszernym pakietem legislacyjnym, którym Komisja Europejska zamierza otworzyć nowy rozdziału w unijnej polityce w zakresie AML.

Co istotne, komisarz McGuiness podkreśliła w swojej wypowiedzi, że obecne działania podejmowane i realizowane przez urzędników w Brukseli i Strasburgu, nie mają na celu zaaplikowania jednoznacznego i odgórnego podejścia całej Wspólnoty do kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy, ale także wzmocnienia  roli poszczególnych państw członkowskich w przeciwdziałaniu procederowi wprowadzania do obrotu, środków pochodzących z nielegalnego źródła.

Zwyciężyło podejście oparte o zasadę ryzyka

"Ważne jest, by dać państwom członkowskim szansę na rozpoznanie problemu specyficznego dla danego kraju" - powiedziała. "Musimy pozwolić państwom członkowskim na pewną elastyczność - uwzględnienie mechanizmu dla państw członkowskich, które, z uwagi na własne uwarunkowania, chcą wzmocnić unijne zasady".

Organ ten miałby funkcjonować w pewnym stopniu w oparciu o zasadę subsydiarności, przejmując konkretne postępowania od krajowych instytucji nadzoru. Przejęcie postępowania przez unijną instytucję, miałoby odbywać się na jasno określonych zasadach, a także mieć zastosowanie jedynie do sytuacji wyjątkowych na podstawie obiektywnych i przejrzystych kryteriów, w przypadkach gdy krajowy organ nadzoru nie jest w stanie wyegzekwować przestrzegania przepisów lub nie może zapewnić odpowiedniego i wymaganego przepisami, poziomu nadzoru. 

Więcej na temat prac nad nowelizacją polityki AML, w ramach Planu KE, przeczytają Państwo w tekstach opisujących ewolucję unijnego podejścia do materii przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

  1. Unijna harmonizacja AML/CFT
  2. Dyrektywy AML odchodzą w zapomnienie, czas na rozporządzenie
  3. Unijny organ nadzoru AML nabiera kształtów
  4. UE wciela w życie Plan w zakresie AML
  5. Chcemy czystej waluty euro - czyli Plan KE w praktyce

Niniejsza strona zawiera wyłącznie informacje ogólne i jest oparta na doświadczeniach i badaniach autora. Autor nie udziela w ramach niniejszych publikacji porad biznesowych, prawnych ani innych profesjonalnych porad lub usług. Treści zawarte na niniejszej stronie nie zastępują porad prawnych ani usług. Opinie, stanowiska i spostrzeżenia wyrażone w ramach publikacji na niniejszej stronie nie powinny być również wykorzystywane jako podstawa do jakichkolwiek decyzji lub działań, które mogą mieć wpływ na prowadzoną przez Państwa działalność. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji lub podjęciem jakichkolwiek działań, które mogą mieć wpływ na działalność Państwa firmy, należy uzyskać opinię wykwalifikowanego doradcy prawnego. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty poniesione przez jakąkolwiek osobę lub podmiot polegający na podstępowaniu wedle treści przedstawionych na niniejszej stronie. Wszelki opinie, poglądy i stanowiska przedstawione na niniejszej stronie są prywatnymi poglądami autora, a w związku z tym nie powinny być w jakikolwiek sposób utożsamiane ze stanowiskiem organizacji, które autor reprezentował, reprezentuje obecnie i/lub będzie reprezentował. Cytowanie treści artykułów na niniejszej stronie jest dozwolone z zastrzeżeniem podania źródła cytatu wraz z odnośnikiem prowadzącym do niniejszej strony.

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.