Na stronie Rządowego Centrum Legislacji, poświęconej projektowi ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, wnioskodawca udostępnił stanowiska zgłoszone w ramach opiniowania projektu, m.in. Związku Powiatów Polskich, Związku Województw czy też Unii Metropolii Polskich.
Uwagi zgłoszone przez ww. organizacje zrzeszające dot. w głównej mierze zastrzeżeń dot. zgodności projektu ustawy z postanowieniami dyrektywy.
Szczególną uwagę zwraca się na obawy przedstawicieli samorządów co do obowiązku ustanowienia kanałów informowania o naruszeniach w JST bez możliwości tworzenia wspólnych dla wielu gmin kanałów dokonywania zgłoszeń, a także stworzenia wspólnego systemu #whistleblowing dla jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego.
Ponadto odniesiono się również do przepisów z zakresu odpowiedzialności karnej, zaproponowanych w treści projektu ustawy, postulując złagodzenie kar z uwagi na krótki termin vacatio legis. Autorzy stanowisk zgodnie podkreślili, iż projektodawca opublikował projekt zdecydowanie zbyt późno, aby móc efektywnie przeprowadzić proces dostosowania adresatów norm do wymogów dyrektywy w wymaganym terminie.
Efekty konsultacji społecznych
Pierwsze efekty konsultacji społecznych dot. projektu ustawy #whistleblowing przewidują zmianę przepisów wprowadzających odpowiedzialność karną (projektowane przepisy art. 56 - 60).
Wygląda na to, iż duże zainteresowanie projektem ustawy ze strony adresatów norm, jak i organizacji zrzeszających, stowarzyszeń oraz kancelarii prawnych wywołało konieczność rewizji zaproponowanych przepisów z zakresu odpowiedzialności karnej, które od początku budziły wiele zastrzeżeń.
Ponadto, wnioskodawca odnosząc się do zgłoszonych uwag poinformował o uwzględnieniu części uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji, w tym m.in.:
- usunięcie art. 5 ust. 3 ustawy, który wyłączał stosowanie przepisów ustawy w przypadku, w którym naruszenie godziło wyłącznie w prawa zgłaszającego lub w sytuacji, w której zgłoszenie następuje w wyłącznym interesie zgłaszającego - wnioskodawca przychylił się do zgłoszonej uwagi o braku zgodności tego postanowienia z motywem 57 preambuły dyrektywy.
- Projekt będzie zmodyfikowany w kierunku umożliwienia utworzenia i obsługi wspólnego kanału wewnętrznego przez kilka gmin.
- Wprowadzona zostanie modyfikacja art. 33 ust.3 projektu. Wnioskodawca podkreśla, iż jego intencją jest umożliwienie obsługi kanałów whistleblowing przez osoby trzecie.
- art. 29 ust. 1 pkt - postanowienie dot. niezależnego organizacyjnie podmiotu zostanie odpowiednio zmienione tak, aby wskazywać na bezstronności jednostki/wydziału aniżeli niezależność organizacyjną.
- Modyfikacji ulegnie definicja organu publicznego zawarta w art. 2 pkt 7 projektu ustawy, zgodnie z którą przez organ publiczny będzie się rozumieć m.in. organy wykonawcze jst.
- Projektowany art. 36 ust. 3 zostanie usunięty.
- Przepisy wprowadzające odpowiedzialność karną zostaną zmienione przez wnioskodawcę.
#itsallaboutcompliance